Padina
 
HomeHome  Log in  Register  
Share | 
 

 Nedostatky minerálnych látok

Go down 
AuthorMessage
anapovolni

avatar


PostSubject: Nedostatky minerálnych látok   Sat 7 Jun 2008 - 21:45

Po II. svetovej vojne používanie umelých hnojív sa stal všeobecným.

Umelé hnojivá neobsahujú všetky minerálne látky a stopové prvky ktoré nazbierané rastliny vysali z pôdy, preto sa obsah minerálnych látok a stopových prvkov v pôde každým rokom znižuje.


Poľnohospodári počas tisícročiach aplikovali rotáciu osevného postupu, aby obmenou zasadených rastlín nevyčerpali zásoby pôdy. Úrodné pôdy sú dnes už katastrofálne vyčerpané.

Prirodzene aj v nich pestovaným rastlinám chýba rad minerálnych látok a stopových prvkov.


Umelé hnojivá obsahujú iba tri hlavné zložky vo veľkom množstve: sodík, fosfor a draslík (NPK). Trh očakáva od poľnohospodárstva pekné poľnohospodárske produkty vo veľkom množstve za možnú najnižšiu cenu. Nikto nemá vo zvyku opýtať sa koľko minerálnych látok a stopových prvkov obsahujú ponúknuté zemiaky v obchode. A tu sú výskumné výsledky Poľnohospodárskej Univerzity Gödöllő (Maďarsko) o tom, ako sa vyvíjal obsah minerálnych látok a stopových prvkov v niektorých poľnohospodárskych produktoch v Maďarsku v rokoch od 1966 do 1990:


Pokles
Zostatok

Pšenica
50%
50%

Jačmeň
62,3%
37,7%

Kukurica
81,4%
18,6%

Druhy repy
25,0%
75,0%

Zemiaky
14,3%
86,7%


Pravdepodobne situácia nie je iná ani na Slovensku. Ak by niekto vedel zaobstarať údaje zo Slovenska, prosím pošlite nám ich, ďakujeme.


Mäso zvierat, ktoré kŕmia krmivo s nižším obsahom minerálnych látok a stopových prvkov, bude obsahovať tiež menej minerálnych látok a stopových prvkov.


Ľudský organizmus nie je schopný vytvoriť nijakú minerálnu látku ani stopové prvky. Všetky minerálne látky a stopové prvky zohrávajú nenahraditeľnú, životne dôležitú úlohu v našom organizme.Priemerný dospelý človek spotrebuje každých 40 dní približne toľko potravy a nápojov (nepočítame vodu), koľko je jeho váha. Organizmus 65 ročného človeka už spotreboval 50 000 kg potravy a nápojov.

Takže Vami za 65 rokov spotrebovaných, 50 000 kg potravín a nápojov obsahujú oveľa menej minerálnych látok a stopových prvkov, ako 50 000 kg spotrebovaných Vašimi rodičmi alebo starými rodičmi. Môže to mať vážne následky na každodenné vyživovanie našich buniek. Ovplyvňuje každodenné vyživovanie buniek naše zdravie a naše choroby?
Čo si myslite?
Back to top Go down
http://www.povolni.webovastranka.sk
 
Nedostatky minerálnych látok
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Forum Padina  :: Forum :: Forum Padina-Slovensky forum :: Rôzne temy-
Jump to: