Padina
 
HomeHome  Log in  Register  
Share | 
 

 Bedlingtonski terijer-Bedlington terrier

Go down 
AuthorMessage
Forum.

avatar


PostSubject: Bedlingtonski terijer-Bedlington terrier   Wed 29 Oct 2008 - 0:45

Bedlingtonski terijer-Bedlington terrierBedlingtonský teriér je odvážny, vytrvalý, veselý, inteligentný a vyrovnaný. Doma a za normálnych okolností sa chová pokojne, je prítulný a jemný. Vonku je plný života, je hravý, neposedný a neúnavný. Vyniká vernosťou a má sklon viazať sa na jednu osobu. Obvykle je poslušný, nechová sa však otrocky a vždy si ponecháva svoju hrdosť. Šteká málo, ak sa však deje niečo nekalé, ozve sa.Bedlington spravidla vychádza dobre s deťmi. S mačkami a inými zvieratami v domácnosti sa musí zžiť ešte ako šteňa, inak v nich vidí korisť. Vcelku dobre vychádza s ostatnými psami, od nevrlých a dominantných psov ich radšej držte ďalej. Akonáhle sa totiž toto plemeno pustí do súboja, je to boj v skutku hrozivý. K neznámym ľuďom sa bedlington chová priateľsky, avšak rezervovane.Bedlingtonský teriér nepĺzne, starou srsťou prerastá nová. Pokiaľ sa srsť nikdy neostrihá a neoholí, získava charakter vlny a silne plstnatie. Naviac je nesprávne alebo málo trimovaný bedlington ťažko rozpoznateľný. Ako často sa pes trimuje, záleží na tom, či ho chcete vystavovať, alebo tieto ambície nemáte. V priemere je nutné ho strihať raz za tri mesiace. Pretože ide o plemeno nie príliš rozšírené, doporučuje sa informovať u plemenného klubu na salón, kde so strihaním už majú skúsenosti. Okrem toho je potrebné srsť denne vyčesávať. Musí byť na dotyk tvrdá, preto nie je vhodné tieto psy často kúpať. Srsť spľasne a ťažko sa potom upravuje.

Výchova:
Bedlingtonský teriér je inteligentný a rýchlo chápe, tvrdohlavosť mu však nechýba. Dobre reaguje na intonáciu hlasu, tvrdé nápravné prostriedky nie sú spravidla nutné. Dôsledná výchova je však žiadúca.

Pohyb:
Plemeno dokáže mimoriadne rýchlo behať a vysoko skákať, čo príležitostne rado demonštruje. Ak necháte psa behať bez vodítka vo voľnej prírode, zistíte, že zo svojho loveckého pudu príliš nestratil. Ak bedlington chytí stopu, potom musí byť jeho pán skutočne pánom, aby ho včas privolal späť. Plemeno má veľkú schopnosť prispôsobiť sa. Cíti sa dobre v byte aj na statku. Má viac ako priemernú potrebu pohybu. Ak mu je splnená, potom je doma pokojný. Dobre vychovaného bedlingtona môžeme vziať so sebou kamkoľvek. Prispôsobí sa situácii a neurobí Vám hanbu.*******************************
*********************************
***********************************
Izgledom podseća na ovcu. Vlasnici ga tako oblikuju redovitim trimanjem. Bedlington nije slab i osećajan pas već je mišićav, okretan, srdačan i nije grub. Rado galopira.

Gornji deo glave je uski, pokriven bujnom, svilenom, skoro bijelom čupavom dlakom. Njuška je prilično velika, crna kod belih pasa, a peščane boje kod smedih pasa. Oči su malene, svetle i naizgled trouglaste. Uši vise po licu, na krajevima imaju resice svilenkaste dlake.

Leđa su zaobljena, rep nije kupiran. Dlaka je gusta i mekana. Boja: može biti skoro bela, crveno smeđa ili peščana. Visina - 41 cm, težina - od 8 do 10 kg.Njegova domovina je područje izmedu Engleske i Škotske.


Cigani, popravljači lonaca i lutalice, te su brze, oštre i tihe pse imali za divlji lov, dok su ih rudari koristili za tamanjenje štakora u rudničkim rovovima. Još uvek rado uništavaju štakore.

Od 1820. godine ih planski uzgajaju, a na kraju XIX. stoleća dobili su današnju frizuru koju možemo oblikovati običnim makazama ili električnim brijačem. Pas je većinom mekan, iako lako postane vrlo oštar.

Jako je hrabar, no ponekad može u manjem čoporu (dva psa) opasno podivljati i najmanje što može je - uništavati mačke.

U kući je prijazan, nije zahtevan, bistar i srdačan. umiljat pas. Može živeti u stanu, ali treba mu puno kretanja. Puno bedlingtonaca je napravilo ispite propisane za službene pse. Za njih možemo reći: lavlje srce u ovci. Trimati ga moramo svakih 8 sedmica.
.
.
.
.
.
.
Back to top Go down
Elena!

avatar


PostSubject: Re: Bedlingtonski terijer-Bedlington terrier   Wed 29 Oct 2008 - 15:57

ako mala ovca Razz vizera smotani,maznavi hadam mu nacim aj pozuvat hovu abi sa nezadrhov Razz
Back to top Go down
Alek

avatar


PostSubject: Re: Bedlingtonski terijer-Bedlington terrier   Thu 30 Oct 2008 - 0:22

aki hnusni pes hadam sa zasti od strahu ked vidi macku srbijanci ho hadam jedia zato ho aj je tak malo v srbiji,menjaju za jagnjetinu,pred par rokov volade srbiji pred tie ih slavi hitili bandu co predavali psov mesto jahnjevcov...ocistenih spremnih za piest na raznji.....zato ja takvo nejedavam225:

Back to top Go down
Sponsored content
PostSubject: Re: Bedlingtonski terijer-Bedlington terrier   

Back to top Go down
 
Bedlingtonski terijer-Bedlington terrier
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Forum Padina  :: Forum :: Forum Padina-Slovensky forum :: Rôzne temy-
Jump to: