Padina
 
HomeHome  Log in  Register  
Share | 
 

 Piť málo – piť kvalitné

Go down 
AuthorMessage
Forum.

avatar


PostSubject: Piť málo – piť kvalitné   Wed 22 Apr 2009 - 23:28


Ján Forgáč zo Starej Pazovy je mladý človek, ktorý sa rozhodol pokračovať tam, kde jeho predkovia zastali. Teda, robiť doma a pre seba. Je z povolania kovosústružníkom, ale s týmto remeslom, ako nám to sám prezradil, sa len málo zaoberal. Zdedil pôdu, vinohrad a ovocný sad. Má teda pekný základ na ďalší život a dosiahnutie svojich cieľov, ako aj každý mladý ambiciózny človek.

Spolu s matkou sa zaoberá poľnohospodárstvom a dobytkárstvom. Obrábajú vyše 20 jutár pôdy a v stajni chovajú dojnicu s teliatkom. Jankovou najväčšou záľubou je ovocinárstvo a vinohradníctvo. Takmer všetky druhy ovocia a viniča s veľkou láskou pestuje v neďalekých Slankamenských Vinohradoch.

Dopestované ovocie predáva sám na pazovskom zelenom trhu a za svoje výsledky práce sa nehanbí. Podľa neho je to veľká výhoda, keď ovocie predáva sám majiteľ, čiže pestovateľ a svojim verným zákazníkom osobne ručí za kvalitu ovocia. Ján Forgáč zhotovuje aj domáce vínko a pálenku.

Potrebné vedomosti a poznatky čerpá nielen z odbornej literatúry, ale často navštevuje tematické semináre v Belehrade alebo Sriemskej Mitrovici. V Starej Pazove je údajne jediným zhotovovateľom bermetu –dezertného aromatického vínka, ktoré sa podáva ako aperitív a najčastejšie s jedným druhom koláča – bábovkou. O pravdivosti uvedeného sa neraz presvedčil aj sám na početných manifestáciách v Sriemskych KarlovciachVeľmi dobre spoluporacujem s profesorom Dr. Slobodanom Jovićom, vynikajúcim enológom z Poľnohospodárskej fakulty v Zemune. Zoznámili sme sa tu u nás v Pazove, celkom náhodou. Pán profesor mal príležitosť okoštovať i môj domáci bermet. Som nesmierne rád, že ho oznámkoval tou najvyššou známkou,“ povedal náš spolubesedník. O svojom bielom víne a bermete zatiaľ vraj počul iba pozitívne dozvuky.

O vzniku a výrobe bermetu Janko nám mnoho toho vyrozprával. Predsa svoju originálnu receptúru neprezradil, čo je aj celkom pochopiteľné, lebo za ňou je vraj dlhá a namáhavá práca (potrebuje len určitý druh hrozna, liečivé bylinky z okolia Zlatibora, presné termíny pretákania atď).

Svojich zákazníkov – konzumentov čistého domáceho vínka má nielen v okolí, lež aj v susedných republikách. V budúcnosti sa touto prácou plánuje zaoberať profesionálnejšie, o čom teraz bolo privčas hovoriť. Ján Forgáč dobre pozná i spôsoby podávania vínka a mnohé porekadlá a vinše. A jeden starý, zachovaný pred zabudnutím a typický pre tamojšie prostredie nám i zavinšoval:

Učinil Pán Boh vínko z vody,

na tie pazovské hody,

v Pazovskej káne – kamennom džbáne,

ja ho nesiem v sklenici, z krčmárovej pivnici.

Neviem, či je aj to z vody, prichystané vám na hody.

Není síce tokajské, musí však byť ozajské.

Vôňu má jak rozmarín a chuť ako medovníček,

lebo vínko, vínečko, ty si jak slniečko,

keď ťa človek v sebe vleje,

oheň tvoj hneď ohreje.
Back to top Go down
Zdenka*

avatar


PostSubject: Re: Piť málo – piť kvalitné   Mon 4 May 2009 - 21:20

Z predošleho príspevku , možno iba prečítať kto je Janko Forgáč , čím sa zaoberá a na aký spôsob.
Ale ako sa prichádza do toho bermetu , čo je tajomstvo úspechu , možno iba dozvedieť v samom vinohrade.
Možno je tajomstvo v tom ,že treba okolo vinohradu robiť aj ked iný oddychujú ,lebo vinohrad nepozná čo je 1.máj a svoju opateru vyžaduje v každom okamihu, tak sa preto hovorí ,že
vinohrad nepotrebuje gazdu ale SLúHU
Image Hosted by ImageShack.uspo namáhavéej práce ešte čakala ,,Zlatiborská tráva,,

Back to top Go down
 
Piť málo – piť kvalitné
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Forum Padina  :: Forum :: Forum Padina-Slovensky forum :: Slovensky forum-
Jump to: