Padina
 
HomeHome  Log in  Register  
Share | 
 

 Staropazovská evanjelická cirkev

Go down 
AuthorMessage
Zdenka*

avatar


PostSubject: Staropazovská evanjelická cirkev   Fri 12 Jun 2009 - 22:36

V Turíčnu nedeľu na staropazovskej evanjelickej fare sa zoskupili početní hostia z nemeckých miest Reutlingen a Stuttgart, ako aj z Belehradu, aby spoločne oslavovali svätodušné sviatky v slovenskom evanjelickom chráme.
Dôvod na to bol milodar nemeckých evanjelikov priložený na dokončenie novej fary v Starej Pazove. Tie prostriedky budú uložené na úpravu vonkajšej fasády.

Skupine pôvodných novopazovských Nemcov sa pripojila aj 18 členná skupina turistov zo Štutgartu, ktorú vedie Milena Renkl-Ristovićová. Podľa jej slov, pretože je pôvodom Srbka a vydaná pred mnohými rokmi za Nemca, týmto turistickým turičným výletom chce priblížiť Nemcom kultúrno-historické dedičstvo Srbska. Túto návštevu Starej Pazove chápe ako časť obchádzky chrámov Srbska.

K takýmto nevšedne slávnostným Turičným sviatkom sa právom pripojili aj veriaci Evanjelickej a.v. cirkvi v Belehrade v čele s velebným pánom farárom Vladislavom Ivičiakom. Vlastne, tentoraz páni farári Vladislav Ivičiak a Igor Feldy spoločne službovali v Turíčnu nedeľu v slovenskej a nemeckej reči a pripravili krásne kázne. Svätodušné piesne v slovenskej a nemeckej reči doplnil svojim majestátnym spevom chór Tília pod vedením pani kantorky Anny Djurdjevićovej.

Prívet a zákusky Staropazovčania usporiadali už vo veľkej sieni zatiaľ nedokončenej novej fary. Podľa slov Pavla Baláža dozorcu staropazovského cirkvného zboru už teraz bolo vidno že pomaly aj táto veľkolepá miestnosť cirkevného domu býva tesná uhostiť toľkých hostí.

Best4you Best4you
Best4you
Back to top Go down
Zdenka*

avatar


PostSubject: Re: Staropazovská evanjelická cirkev   Fri 12 Jun 2009 - 22:46

Čo bude so starou „hurbanovskou farou“?

V Starej Pazove sa toho času končí výstavba novej fary Slovenskej evanjelickej a.v.cirkvi. Preto sa zjavila otázka čo bude so starou „hurbanovskou farou“ – ako ju Pazovčania najčastejšie volajú.

Tento objekt je pod ochranou štátu ako architektonická a kultúrno-historická pamiatka. Totiž, budova farského úradu s farským bytom bola vystavaná roku 1894. Iniciátorom a kreátorom dizajnu bol Vladimír Hurban staropazovský farár a syn Jozefa Miloslava Hurbana jedného z troch modifikátorov slovenského spisovného jazyka.
Do tohto prekrásneho farského objektu prichádzali mnohé významné osobnosti: Jozef Miloslav Hurban, Vajanský, Anna Jurkovičová, Konštantín a Cyril Hurbanoví, Sveto Hurban, rodina Štúrova, básnik Vladimír Roy, Kristína Royová, Martin Kukučín (vlastne Matej Bencúr), Maša Haľamová (ktorá v Starej Pazove chodila do ľudovej školy) a tak ďalej a tak ďalej. Do Hurbanovskej fary chodievali a mnohé srbské či chorvátske osobnosti. Spomeniem Miloša Crnjanského, Ivu Andrića, Branislava Nušića... Na tento farský úrad prichádzali aj významné cirkevné osobnosti evanjelickej, pravoslávnej a katolíckej cirkvi, ako aj významné politické osobnosti a veľvyslanci.
Mnohé z týchto stretnutí a rozhodnutí zostali zachované v písomnej podobe, alebo ako foto záber.
Uvediem aj ten údaj že sa práve na tejto fare zrodila idea osamostatnenia Slovenskej evanjelickej a.v.cirkvi.
Predošlí farári slovenskej evanjelickej cirkvi tiež ponechali písomné stopy vo svojich kronikách.Napríklad kronika Samuela Jesenského, spisy Štefana Lešku, Vladimíra Vereša a ďalších.
Koľko bol Vladimír Hurban pokrokový hovorí údaj že svojmu synovi, taktiež Vladimírovi, nielenže zaštepil lásku k písaniu ale aj k fotografovaniu a to spravil tak, že mu ešte kým bol detskom kúpil fotoaparát a tmavú komoru. Na ten spôsob mladý Vladimír Hurban – VHV –mohol spraviť množstvo fotografií. Po Hurbanovi zostalo množstvo dokumentárnych fotografií zo života Starej Pazovy a iných miest kam cestoval – Belehradu, Záhrebu, na Jadran, do Budapešti, Bratislavy, Trenčína a pravdaže do Martina. Tu sa nájdu dôležité historicky významné fotoreportáže z konca 19. a v prvej polovici 20. storočia.
Spomenutý syn Vladimíra Hurbana, Vladimír Konštantín Hurban, vlastne Vladimír Hurban Vladimírov – VHV – veľa písal. Nielen drámy, operety a skeče ale aj veľa novinových článkov – cestopisných reportáží, úvah, recenzií a esejí. Tu bola písaná kopa listov, vytlačených vizitiek, pozvánok, plagátov, ale aj nízko nákladových novín a brožúr... Vlastne na staropazovskej Hurbanovej fare istý čas existovala aj gutenbergova tlačiareň.
VHV-eho sestra Ľudmila Hurbanova nielenže napísala kroniku staropazovského divadelníctva v rokoch 1903-1933, ale napísala aj dosť literárnych prác rozličného žánru. Prednedávnom som objavila 22 zväzkov jej denníka z obdobia rokov 1950-1960.
Pretože Hurbanova fara bola vždy naplnená farským úradom, farským bytom a presbyteriálnou kanceláriou, na úschovu archívu nebolo miesta. Všetko sa nosilo na povalu alebo do komory a tam nie sú dobré podmienky. Až v roku 1975, po smrti farára Vladimíra Vereša profesor slavistiky Michal Filip celý vzácnejší archív rodiny Hurbanovej pozbieral domov kde pedantne systematizoval, katalogizoval a porozdeľoval všetok zachovaný písomný materiál Hurbanovcov a predošlých farárov v Starej Pazove. Potom dobrú čiastku archívneho materiálu odniesol do Martina, do vtedajšieho Historického múzeu Matice slovenskej. Niektoré veci sú uložené v Historickom ústave Sriemska Mitrovica, taktiež sa čosi nájde v bibliotéke Matice srbskej v Novom Sade. Ostatné bolo odnesené na Filozofickú fakultu do Nového Sadu. Na Filozofickej fakulte v tamojšej knižnici slovakistiky kopa Hurbanových rukopisov zostala ležať v papierových škatuliach. Až po páde komunizmu, tie doklady z Filozofickej fakulty sú vrátené na pazovskú faru.
Back to top Go down
 
Staropazovská evanjelická cirkev
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Forum Padina  :: Forum :: Forum Padina-Slovensky forum :: Slovensky forum-
Jump to: