Padina
 
HomeHome  Log in  Register  
Share | 
 

 Mestská oslava svätého Iliju v Starej Pazove

Go down 
AuthorMessage
Forum.

avatar


PostSubject: Mestská oslava svätého Iliju v Starej Pazove   Wed 12 Aug 2009 - 0:09

Tohtoročná Mestská oslava svätého Iliju v organizácii Miestneho spoločenstva Stará Pazova odštartovala otvorením basketbalového turnaja. Ústredné oslavy, ktoré sa niesli v znamení početných kultúrnych a športových podujatí, prebiehali v dňoch uplynulého víkendu – 1. a 2. augusta. Ani tohto roku nevystalo slávnostné udelenie výročných plakiet a sošiek Miestneho spoločenstva Stará Pazova najzaslúžilejším občanom v oblasti kultúry a športu.

Tohtoročná Mestská oslava svätého Iliju v organizácii Miestneho spoločenstva Stará Pazova odštartovala už 20. júla otvorením basketbalového turnaja. Ústredné oslavy, ktoré sa niesli v znamení početných kultúrnych a športových podujatí, prebiehali v dňoch uplynulého víkendu – 1. a 2. augusta. Ani tohto roku nevystalo slávnostné udelenie výročných plakiet a sošiek Miestneho spoločenstva Stará Pazova najzaslúžilejším občanom v oblasti kultúry a športu.

V predvečer ústredných osláv pod strechou tamojšieho SKUS h. Janka Čmelíka usporiadali prijatie pre predstaviteľov zahraničných miest, ktorí pricestovali na mestskú oslavu do Pazovy.

V predsieni divadla sa v sobotu 1. augusta konala premiéra knihy Ulice Starej Pazovy autorky Kataríny Verešovej, dlhoročnej novinárky, ktorá v úvode tejto publikácie napísala: „Kniha Ulice Starej Pazovy vznikla z potreby zoznámiť obyvateľov Starej Pazovy so životopismi slovenských spisovateľov, podľa ktorých sú pomenované ich mnohé ulice. Aby nevystalo vysvetlenie o pomenovaní ani ostatných ulíc, Výbor pre lokálnu samosprávu NRSNM vyčlenil prostriedky na vydanie tejto knihy... Preklady v srbčine a slovenčine nie sú identické, čo je urobené zámerne, aby si tí, ktorí poznajú oba jazyky, informácie mohli dopĺňať...“ Jazykovú úpravu vykonali Anđelka Maliová a Viera Diovčošová. Vydanie tejto knihy, ktorej vydavateľom je Stredisko pre kultúru Stará Pazova, financovala Rada Miestneho spoločenstva Stará Pazova. Ako bolo počuť na sobotňajšej vydarenej premiére, na základe štatistických údajov sa došlo k zaujímavým informáciám o Starej Pazove ako multinacionálnom a multikultúrnom prostredí. Z 96 názvov ulíc či námestí až 41 ulíc nesie meno autora beletristického alebo vedeckého diela. Z úhrnného počtu – 96 názvov ulíc – 37 nesú mená príslušníkov srbskej nacionálnosti, 36 mien slovenskej, českej a ruskej národnostnej príslušnosti, kým 24 ulíc majú všeobecné názvy. Početní návštevníci si po úradnej časti mohli pozrieť i výstavu fotografií kedysi a dnes, premietanú za pomoci videoprojekcie. Prostriedky z predaja kníh sú účelové, venované na úpravu kancelárie Hurbanovcov na staropazovskej evanjelickej fareUDELENIE PLAKIET A SOŠIE

Takisto v sobotu v Zalesňovateľskej škôlke Brest organizátori osláv usporiadali ústredný program – udelenie výročných plakiet a sošiek Miestneho spoločenstva Stará Pazova najzaslúžilejším občanom v oblasti kultúry a športu. Okrem uvedených zahraničných delegácii na oslave sa zúčastnili aj Martin Bielik, tretí tajomník Veľvyslanectva SR v Belehrade, Sava Ališić, náčelník Sriemskeho obvodu, Goran Jović, predseda Obce Stará Pazova a početní predstavitelia náboženských spoločenstiev, kultúrno-umeleckých spolkov, športových klubov... Za vynikajúce výsledky v oblasti kultúry hodnotné uznanie staropazovského Miestneho spoločenstva na rok 2009 sa dostalo choreografke Ružene Červenskej. Z oblasti športu odmenili Miladina Tanaskovića, vzpierača, Janka Čmelíka, strelca a atléta v kategórii invalidov a kompletný Karateklub Front Stará Pazova. V mene pazovských karatistov odmenu prebral predseda klubu Siniša Kudra. Po prvý raz čelní ľudia staropazovského Miestneho spoločenstva – Dr. Mišo Filip, predseda Rady, a Slobodan Jovanović, predseda VV Rady, žiakom generácií dvoch pazovských základných škôl h. J. Čmelíka a B. P. Pinkiho – Jánovi Verešovi a Milošovi Maksimovićovi odovzdali vzácne darčeky – lap-topy.

Záverečná časť tohtoročnej oslavy prebiehala v nedeľu 2. augusta na Námestí Dr. Zorana Đinđića, kde za bohatej návštevnosti takmer všetkých generácií občanov vystúpila známa speváčka Ana Stanićová.

Najzaslúžilejší z oblasti kultúry a športu na rok 2009:(zľava) Siniša Kudra, Miladin Tanasković, Janko Čmelík a Ružena Červenská
Janko (prvý zľava) a Miloš (tretí zľava) – odmenení žiaci s čelnými ľuďmi staropazovského Miestneho spoločenstvaAutor-Anna Lešťanová
Back to top Go down
 
Mestská oslava svätého Iliju v Starej Pazove
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Forum Padina  :: Forum :: Forum Padina-Slovensky forum :: Slovensky forum-
Jump to: